آیا توییتر، پرنده خشن دنیای مجازی ، تنها یه ارائه‌ دهنده سرویس میکروبلاگه  که با اعمال بعضی محدودیت ها به کاربراش اجازه توییت و کامنت زیر نظر سیاست های شرکتِش رو میده ؟ چرا با این همه محدودیت مثل حداکثر 280 کلمه برای توییت توییتر، همچنان میتونه جایگاه خودش رو تو این حوضه حفظ کنه؟ البته ناگفته نَمونه که در دهه ی اخیر که دورانی طلایی برای شبکه های مجازی بود . توییتر رشد کمتری نسبت به دیگر شبکه های مجازی را تجربه کرد. اصلا توییتر چرا هست وهدف از ایجاد این پلتفرف چی بود؟ 
هدف اصلی توییتر متصل کردن انسان ها در سرتاسر جهانه تا همه بتونن هرچی از ذهنشون میگذره رو با هم شِیر کنن.داستان از اینجا شروع شد که یه مرد خلاق به اسم نواه گلس تصمیم میگیره تا سرویسی مثل همین پادکست امروزی رو در اون زمان برای اولین بار توسعه بده ولی از شانس بدِش هم که شده وقتی داشته تازه شروع میکرده به ارائه خدمات اپل سرویس اپل پادکست رو ارائه میده و گلس و همکاراش یه جورایی محکوم به شکست میشن در همین زمان بود که نواه گلس با دو پیشنهاد پیش سرمایه گزارا میره تا بین اعلام ورشکستگی و توسعه یه ایده جدید یکیش رو انتخاب کنند در همین زمان جک دورسی وارد میدان میشه و داستان توییتر تازه شروع میشه. 
 
 

تاریخچه توییتر

 
توییتر در ابتدا تنها یک پروژه بود که در سال 2006 به واسطه شرکت odeo توسعه داده شد . در اکتبر همان سال بود که این سرویس در دسترس همگان قرار گرفت طولی نکشید که توجه ها به این سرویس بیشتر شد تا اینکه توییتر توانست در سال 2007 برنده جایزه وب اواردز (web awards) در بخش وبلاگ شود. توییتر پس از جدایی از شرکت odeo اولین دفتر خود را در سانفرانسیسکو افتتاح کرد .این دفتر هم اکنون نیز دفتر اصلی این شرکت فناوری است. 
تا سال 2010 بیش از 1 میلیون نرم افزار برای استفاده از توییتر توسط برنامه نویسان ساخته شد و بیشتر آن ها توسط توییتر تایید و به ثبت رسید .در سال 2011 بود که برای اولین بار تعداد کاربران سایت توییتر از مرز 200 میلیون گذشت و اغاز دوره ای جدید در  این برای این پلتفرم رقم خورد.
 
    توئییتر
 
توئییتر
 
موسس توئیتر
 
 
 

موسسان توییتر

 
در اصل این سرمایه ایوان ویلیامز ، تجربه ی نواه گلس و ایده جک دورسی بود که دست به دست هم دادند تا توییترتاسیس شود و این مسیر سخت و دشوار را با موفقیت طی کرده و به امروز برسد. اما داستان تاسیس توییتر به این سادگی نیست . داستان از انجا شروع شد که نواه گلس تصمیم به تاسیس شرکت Odeo گرفت و برای تامین مالی سراغ یک دوست سرمایه گزارش به نام ایوان ویلیامز رفت.پس از مدتی ایوان ویلیامز در یک کافی شاپ و به صورت تصادفی با جک دورسی اشنا شد . طولی نکشید تا ایوان ویلیامز به جک دروسی پیشنهاد شغلی داد .اما پس از مدتی شرکت Odeo به خاطر عرضه سرویس apple podcast توسط اپل ورشکست شد . در این زمان بود که جک دورسی ایده جدیدی مطرح کرد و آن ایده همان توییتر بود.
 
   

رشد آهسته توییتر

 
در اوریل 2011 بود که توییتر تصمیم گرفت صفحه اصلی خود را تغییر دهد بدین منظور صفحه اصلی نو را به طور ازمایشی راه اندازی کرد و صفحه اصلی قدیمی را غیر فعال کرد . مدت زمان زیادی نگذشته بود، که صفحه ی اصلی دچار خطا شد . صفحه اصلی نو  دوباره در دسامبر 2011 معرفی و در دسترس کاربران قرار گرفت . صفحه اصلی جدید دارای افزورنه های “home”,“connect”,“discover”بود که یک تقلید واضح از facebook   بود.
با عرضه سهام توییتر در بورس نیویورک در سال 2013 حداقل ارزش هر واحد سهام این سرویس 26 دلار ارزش گذاری شد و فروش سهام این شرکت با استقبال عظیمی رو به رو شد، اما این همه ماجرا نبود. در سال 2014 شرکت توییتر برای اولین بار مجبور شد به عنوان یک شرکت سهامی عام سود و ضرر شرکت را منتشر کند . همین اتفاق سبب لو رقتن ضرر خالص 511 میلیونی این شرکت در سه ماهه چهارم سال 2013 شد.
 
 
توئییتر
 
 
 

توییتی از فضا

 
ژانویه سال 2010 بود که برای اولین بار تی.جی کریمر فضانورد ناسا اولین توییت یک انسان از خارج از جو زمین را به ثبت رساند این آغازی بود برای همکاری بیشتر ناسا و توییتر.
 
توئیتر
 

 نقش توییتر در دنیای سیاست

 
 
به گونه ای میتوان گفت که توییتر تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده در سال 2008 تنها وبسایتی برای اشتراک اندیشه ها و مسایل روزمره در قالب میکرو بلاگ بود. اما استفاده باراک اوباما از توییتر برای کارزار انتخاباتی خود سبب توجه هرچه بیشتر یه این سرویس در دنیای سیاست شد و سیاستمداران زیادی در سرتاسر دنیا شروع به استفاده از این پلتفرم کردند. همچنین اعتراضات 2009-2010 و نا ارامی های 2009 جمهوری مولداوی و بهار عربی از جمله اتفاقاتی هستند که در تاثیر گذاری توییتر در جنبش های اجتماعی اثر مثبت داشته اند. امروزه نیز توییتر در جنبش های اجتماعی در سرتاسر دنیا همواره مورد توجه است.
 
 
 
 
 
 

تغییرات لوگو توییتر در گذر زمان

 
توییتر برخلاف وضعیت پر فراز و نشیب اش از بدو تاسیس . تغییرات بسیار زیادی در انتخاب لوگو نداشته به گونه ای که توییتر بر خلاف اینستاگرام و فیسبوک از سال 2012 تا کنون تغییری را در لوگو اعمال نکرده که حکایت از مصمم بودن هدایت کننده های شرکت در استفاده از این الگو را دارد. همچنین این اخرین لوگوی شرکت در عین سادگی از تکنیک معیارطلایی در طراحی پیروی میکند.
  
 
 
 
 

صفحه اول توییتر در گذر زمان

 
از سال 2006 تا کنون توییتر هم از تغییرات ظاهری بی نسیب نمانده است . صفحه اصلی توییتر در اغاز کار این شرکت  از ظاهری بسیار متفاوت از انچه که امروزه هست بهره میبرد .اما با گذر زمان و براساس دید کاربران نسبت به توییتر و تغییرات عادات استفاده از شبکه های مجازی در دهه ی گذشته صفحه اصلی این سرویس اینترنتی هم درگیر تغییرات فراوانی شده است.
 
2009                               2006                                   
       
2022 2014
 
 

فکت های جالب درباره توییتر

 
1-بیش از 350000 توییت در دقیقه ارسال میشود.
در حالی که ممکن است این رقم زیاد به نظر برسد ، درمقایسه ، فیس بوک به طور متوسط 3 میلیون پست جدید در دقیقه دارد. این رقم 10 برابر بیشتر از توییتر است.
 
 
 
2- به گفته واتیکان ، اگر پاپ را در توییتر دنبال کنید،فرد بهتری هستید.
واتیکان و کلیسای کاتولیک ادعا میکند که کار های زیادی وجود دارد که میتوانید برای کاهش زمان سپری در برزخ و تبدیل شدن به فردی بهتر انجام دهید.این شامل کمک به فقرا و خواندن نماز یومیه است.با این حال، در سال 2013 ، واتیکان اعلام کرد که راه دیگری نیز وجود دارد، دنبال کردن پاپ و پیگیری روی دادهایی نظیر روز جهانی جوانان های کاتولیک در توییتر است.
 
 
3-پرنده آبی معروف توییتر لری نام دارد.
حتی افردی که به صورت منظم از توییتر استفاده میکنند هم ممکن  ندانند که نام پرنده توییتر لری نام دارد.اگر چه اغاز فعالیت توییتر به سال 2006 برمیگردد ، اما نام لری تا اوایل سال2012 تایید نشده بود . تا سرانجام رایان سارور،مدیر وقت توییتر این نام را تایید کرد.
 
 
 
4-نهنگ شکست خورده.
روز های اول توییتر بدون مشکل نبود. در سال 2007 و توییتر رشد بزرگی را تجربه کرد و تیم ارتباطات و رسانه اش از کنفرانس ها ورویداد های محبوب برای جذب مخاطب استفاده میکرد.در سال 2007 روزانه حدود 60000 توییت در توییتر ارسال میشد ، که در آن زمان برای سرور ها عدد زیادی بود.به همین دلیل نهنگ شکست خورده نامی بود که به صفحه ای داده شد که در زمان بار گزاری بیش از حد توسط سرور ها نمایش داده میشد.
 
 
5-کتابخانه کنگره همه توییت هارا بایگانی میکرد.
کتابخانه کنگره امریکا آرشیو کردن همه ی توییت ها را در سال 2010 آغاز کرد.با این حال،در سال 2017 کتابخانه اعلام کرد که توییت هایی که بایگانی میشوند انتخابی تر خواهند بود.