بی شک برای شما نیز بارها پیش آمده است که به طور همزمان به دنبال خرید محصول از چند فروشنده باشید. در این صورت می‌توانید کیفیت و قیمت محصولات را به خوبی با یکدیگر مقایسه کنید و بهترین انتخاب را داشته باشید. فروشگاه اینترنتی مارکت پلیس این امکان را برای شما فراهم کرده است تا بتوانید محصول خود را به طور همزمان از چند فروشنگاه مقایسه کرده و آن را خریداری کنید. فروشندگان در ازای پرداخت یک مبلغ مشخص به مالک این وب سایت می‌توانند محصولات خود را در سایت قرار داده و آن را به فروش برسانند. مارکت پلیس دارای انواع مختلف و مزایای بسیار است. در ادامه همراه ما باشید تا شما را با ماهیت یک وب سایت یا فروشگاه اینترنتی مارکت پلیس، انواع آن مزایا و معایب این نوع سایت‌ها و معروف‌ترین مارکت پلیس‌ها آشنا سازیم .

انواع مارکت پلیس ها

مارکت پلیس یک فروشگاه آنلاین است که در آن خریدار و فروشنده، تعامل پایدار و متناوبی با یکدیگر دارند. در این گونه وب سایت‌ها، فروشنده‌ها در ازای پرداخت یک مبلغ معین به مالک آن محصولات خود را برای فروش در سایت قرار می‌دهند. شما به عنوان خریدار می‌توانید محصول مورد نظر خود را از چند فروشگاه مختلف مورد بررسی قرار دهید و بهترین محصول را با قیمت مناسب خریداری کنید. یک مارکت پلیس دارای انواع مختلف است که هر یک از آنها دارای هدف خاصی هستند. از انواع مارکت پلیس‌ها می‌توان به نمونه‌های زیر اشاره کرد:

انواع مارکت پلیس ها

مارکت پلیس B2B

این نوع از مارکت پلیس را به عنوان عمده فروشان آنلاین می‌شناسند چرا که در آن شرکت‌ها و کسب و کارهای مختلف، خدمات و محصولات خود را با دیگر شرکت‌ها و کسب و کارها مبادله کرده و از آن سود می‌کنند. در این نوع از مارکت پلیس، خریداران و فروشندگان جزئی از سازمان‌های تجاری به شمار می‌روند.

مارکت پلیس B2C

این نوع از مارکت پلیس بر خلاف گزینه اول به عنوان خرده فروش آنلاین شناخته می‌شود و می‌توان آن را رایج‌ترین شکل از تجارت الکترونیک دانست. در این مارکت پلیس، شرکت‌ها و کسب و کارها محصولات خود را به طور مستقیم بدون نیاز به واسطه به دست مصرف کنندگان خود می‌رسانند.

مارکت پلیس C2C

در این نوع از مارکت پلیس افراد برای ایجاد یک تجارت موفق و فروش محصولات و کالاهای خود با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. در این نوع از تجارت، وجود شخص ثالث معنایی ندارد و معمولاً تجارت بین مشتری‌ها انجام می‌گردد. از اینرو به آن تجارت مشتری به مشتری نیز گفته می‌شود .

مزایای مارکت پلیس

مزایای مارکت پلیس

 

ایجاد فروشگاه اینترنتی مارکت پلیس مزایای بسیاری به همراه دارد. از مهم‌ترین مزایای داشتن مارکت پلیس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • عدم نیاز به سرمایه بالا

با داشتن یک فروشگاه مارکت پلیس دیگر نیازی به خرید محصول و نگهداری آن برای فروش ندارید. تنها کافی است مهارت بالایی در بازاریابی داشته باشید تا بتوانید با ایجاد یک وب سایت جذاب و کامل علاوه بر افزایش مهارت بازاریابی به یک کار پرسود نیز دست یابید.

  • ریسک مالی کم

بی‌ شک بارها کسب و کارهایی را مشاهده کرده‌اید که با شکست بدی روبرو شده و تمامی سرمایه خود را از دست داده‌اند. اما با داشتن مارکت پلیس نه تنها می‌توانید به سود خوبی دست پیدا کنید بلکه کمترین ریسک مالی را خواهید داشت.

  • عدم نیاز به انبار محصولات

از آنجایی که تمامی محصولات از طریق واسطه‌هایی مانند فروشندگان به فروش می‌رسند، نیازی به انباری برای نگهداری محصول نخواهید داشت.

  • تولید محتوای مداوم

از آنجاییکه این وب سایت توسط فروشنده‌های مختلف پر می‌شود، می‌توان گفت محتوای آن به طور متناوب تولید می‌گردد. در نتیجه می‌توانید در موتور جستجوی گوگل به رتبه خوبی دست پیدا کنید و حتی از طریق تبلیغات نیز به کسب درآمد خوبی دست پیدا کنید.

  • کسب درآمد بالا

شما می‌توانید به ازای هر فروش در سیستم مارکت پلیس، کمیسیون و یا پورسانت دریافت کنید. علاوه بر این، با افزایش بازدید سایت خود می‌توانید از طریق تبلیغات و قرار دادن برندهای بزرگ نیز به کسب درآمد برسید.

  • جلب اعتماد مشتریان

مشتری‌ها به مارکت پلیس‌ها به راحتی اعتماد می‌کنند از این رو می‌توانید از طریق افزایش اعتماد آنها، میزان فروش خود را افزایش دهید.

معایب مارکت پلیس

معایب مارکت پلیس

یک فروشگاه مارکت پلیس در کنار تمامی مزایای ذکر شده در بخش قبل، دارای معایبی نیز می‌باشد که عبارتند از:

 پرداخت بورسانت برای هر فروش: یکی از معایب اصلی مارکت پلیس‌ها این است که به عنوان فروشنده باید مبلغ مشخصی از محصول خود را به عنوان پورسانت به مالک وب سایت پرداخت نمایید.

وجود رقابت بر قیمت محصول: معمولاً مشتری‌ها با بررسی و مقایسه قیمت‌ها دست به خرید محصول می‌زنند. از این رو فروشندگان باید در این بستر به رقابت با یکدیگر بپردازند تا بتوانند نظر مشتریان را جلب کنند .

اطلاع مارکت پلیس از موقعیت شما: از آنجایی که مالک وب سایت مارکت پلیس از تمامی اطلاعات شما آگاه هست، می‌تواند از موقعیت مکانی شما سو استفاده کند .

تفاوت مارکت پلیس و فروشگاه اینترنتی

با اینکه مارکت پلیس نیز نوعی فروشگاه اینترنتی است، با این حال این دو تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند.

  • فروشگاه اینترنتی تنها دارای یک فروشنده است و مالک و مدیر وب سایت نیز خود فروشنده می‌باشد اما مارکت پلیس دارای تعداد زیادی از فروشنده است که محصولات خود را به طور مستقل در این وب سایت به فروش می‌ رسانند.
  • در فروشگاه‌های اینترنتی تنها محصولات متعلق به یک شرکت به فروش می‌رسند از این رو مشتریان آن نیز محدود هستند اما در مارکت پلیس محصولات در برندهای مختلف بوده و تنوع بالایی دارند از این رو تعداد مشتریان آن نیز زیاد می‌باشد.
  • فروشگاه‌های اینترنتی نیازی به تخصص خاص در یک حوزه ندارند و می‌توان آن را به تمامی محصولات یک برند مرتبط دانست اما مارکت پلیس در یک زمینه خاص تخصص دارد و محصولات مشابه را در اختیار خریداران قرار می‌دهد .

راهکار مدیریت مارکت پلیس ها

راهکار مدیریت مارکت پلیس ها

در صورت داشتن مارکت پلیس تنها با استفاده از چند شیوه آسان می‌توانید آن را به راحتی مدیریت کنید:

استفاده از نرم‌افزار مدیریت موجودی

یکی از مهمترین موارد در مارکت پلیس‌ها اطمینان از موجود بودن محصولات در انبار است. شما می‌توانید با استفاده از نرم‌افزار مدیریت موجودی به راحتی آن را مدیریت کنید. در این صورت با کاهش موجودی یک محصول به روز رسانی آن را دریافت خواهید کرد. علاوه بر این شناسایی محصولات پرفروش نیز بسیار آسان‌تر خواهد بود از این رو می‌توانید آن را به سرعت موجود کنید. با استفاده از این نوع نرم‌افزار می‌توانید به فروشندگان خود اطلاع دهید در هنگام نزدیک شدن به تاریخ انقضای محصول موجودی آن را از سایت حذف کنند.

استفاده از مدیریت قیمت گذاری پویا

با استفاده از این نوع نرم‌افزار می‌توانید قیمت‌های جذاب را در اولویت خود قرار دهید. با استفاده از این روش به بازخورد مشتری، سرعت تحویل بالا و خدمات پس از فروش دست خواهید یافت. با استفاده از این نرم‌افزار برای قیمت گذاری متفاوت محصولات، می‌توانید در روزهای مختلف سفارشات بالایی دریافت کنید. علاوه بر این، می‌توانید تخفیف‌های ویژه‌ای را برای خریداران خود در نظر بگیرید.

استفاده از کاتالوگ‌های با کیفیت برای افزایش نرخ تبدیل

با استفاده از کاتالوگ‌های با کیفیت می‌توانید توجه مشتری را به محصول خود جلب کنید. با استفاده از این نوع کاتالوگ‌ها به هیچ عنوان از محتوای تکراری استفاده نخواهید کرد. در نتیجه فروشندگان می‌توانند محصولات خود را با قیمت مناسب در فروشگاه شما قرار دهند.

افزودن ویژگی‌های فروش متقابل و پیش فروش

یکی از مهم‌ترین روش‌های مدیریت مارکت پلیس استفاده از توصیه‌های محصول است. شما می‌توانید با نشان دادن توصیه‌های محصول توجه مشتریان را به محصول ارائه شده جذب کنید. استفاده از جملاتی مانند محصولات مشابه و مرتب با هم خریده‌اند می‌توانند در افزایش میزان فروش یک محصول موثر باشند.

استاندارد سازی

به عنوان مالک مارکت پلیس توجه داشته باشید که تمامی کاتالوگ‌ها و موارد مربوط به آن، به صورت استاندارد در قالب مشابه ارائه گردند. چرا که در این صورت مشتری می‌تواند به راحتی به اطلاعات مورد نظر خود دست پیدا کند. علاوه بر این خرده فروشان می‌توانند با مشتریان خود به ارتباط موثری دست یابند. با بررسی تمامی محصولات و مشاهده یک قالب استاندارد در آن می توانید نرخ تبدیل آن را افزایش دهید .

تاثیر مارکت پلیس ها بر تجارت سنتی

با اینکه نمی‌توان اهمیت تجارت سنتی را فراموش کرد، با این حال ایجاد یک مارکت پلیس می‌تواند به رونق کسب و کار سنتی شما نیز کمک کند. برخی از کسب و کارها نیاز به حضور فیزیکی در محل کار دارند تا بتوانند توجه مشتری را به محصولات خود جلب کنند. با این حال کسب و کارها می‌توانند با داشتن یک مارکت پلیس و قرار دادن محصولات خود در آن به رونق فروش خود کمک کنند و کسب و کار خود را از این طریق توسعه دهند. در نتیجه می‌توان گفت مارکت پلیس تاثیر مثبتی بر تجارت سنتی دارد. رونق همزمان هر دو می‌تواند به شما در دستیابی به یک کسب و کار موفق کمک کند .

مارکت پلیس های معروف ایران

مارکت پلیس های معروف ایران

مارکت پلیس‌های معروف بسیاری را می‌توان در ایران مشاهده کرد که هر یک از آنها توانستند به جایگاه موفقی در این زمینه دست پیدا کنند. از جمله این وب سایت ها می‌توان به مارکت پلیس‌های ایرانسل، شیپور و دیجی کالا اشاره کرد.

مارکت پلیس دیجی کالا

مارکت پلیس دیجی کالا توسط دو برادر حمید و سعید محمدی در سال ۱۳۸۳ ایجاد گردید. این وب سایت که معروف‌ترین سایت فروش اینترنتی کالا است در ابتدا تنها برای فروش دوربین عکاسی و موبایل بود اما با استقبال مردم روبرو گردید تا جایی که پس از آن به عنوان یکی از بهترین بسترهای فروش محصول به مشتری‌ شناخته شد.

مارکت پلیس شیپور

مارکت پلیس شیپور از دیگر مهم‌ترین و معروف‌ترین مارکت پلیس‌های ایرانی است که در آن فروشندگان با ایجاد یک فروشگاه و یا صفحه اختصاصی محصولات خود را در معرض نمایش فروشندگان قرار می‌دهند. این نوع مارکت پلیس به دنبال افزایش اعتماد کاربر و احراز هویت شدن است تا بتواند میزان فروش خود را افزایش داده و به یکی از برترین مارکت پلیس‌ها تبدیل گردد.

مارکت پلیس ایرانسل

ایرانسل از معروف‌ترین و شناخته شده‌ترین اپراتورها است که با ایجاد یک مارکت پلیس امکان خرید انواع خدمات مختلف را در اختیار مشتریان خود قرار داده است. مشتری‌ها می‌توانند در این مارکت پلیس با تمامی خدمات دهندگان و توزیع کنندگان ایرانسل ارتباط برقرار کنند و در سریع‌ترین زمان ممکن به تمامی خدمات مختلف این اپراتور دست یابند.

مارکت پلیس های معروف جهان

مارکت پلیس های معروف جهان

علاوه بر کشور ایران در سراسر جهان نیز مارکت پلیس‌های معروفی مانند آمازون، ای بی و راکوتن وجود دارند.

مارکت پلیس آمازون

مارکت پلیس آمازون بزرگترین بازار تجارت الکترونیک جهان است که در آن بیش از ۱۰۰ کشور در حال فعالیت هستند. جت بزوس مالک این وب سایت بوده و آن را در ایالت واشنگتن در سال ۱۹۹۴ ایجاد کرد. در این وب سایت می‌توان بیش از ۶۰۰ میلیون محصول مختلف از ۲ میلیون فروشنده را مشاهده کرد .

مارکت پلیس  e-bay

مارکت پلیس e-bay را می‌توان دومین مارکت پلیس بزرگ ایالت متحده دانست که مالک آن یک مرد ایرانی فرانسوی به اسم پیرمراد امید یار است. این مارکت پلیس در ابتدا فعالیت خود را به صورت فروش محصول از مشتری به مشتری آغاز کرد اما امروزه می‌توان در آن ۱۳۸ میلیون کاربر فعال را مشاهده کرد که بیش از ۱۸ میلیون فروشنده در حال فروش محصول در آن هستند.

مارکت پلیس راکوتن

مارکت پلیس راکوتن یکی دیگر از مارکت پلیس‌های معتبر آسیا است که توسط فردی به نام هیروشیمی تاسیس گردید. این مارکت پلیس دارای ۷۰ سرویس مختلف در ۳۰ کشور جهان است اما سهم عمده آن را مردم ژاپن تشکیل دادند.

سخن پایانی

امروزه وجود یک فروشگاه اینترنتی برای تمامی کسب وکارها اهمیت زیادی یافته است. مارکت پلیس بهترین بستر فروش محصول است که با دریافت مبلغی از فروشنده، به فروش محصولات او کمک می کند. در این مقاله سعی کردیم شما را با انواع مارکت پلیس، مزایا و معایب آن و بزرگترین مارکت پلیس های جهان و ایران آشنا سازیم تا بتوانید بهترین استفاده را از سایت های مشابه داشته باشید.