اگر در حوزه طراحی سایت و سئو فعالیت دارید، ممکن است بارها با کلمه بردکرامب یا breadcrumb روبرو شده‌اید. بردکرامب، مسیر صفحات وب سایت‌ را نشان می‌دهد. این عنصر را می‌توان یک نقشه راهنما برای کاربران سایت دانست که آنها را در یافتن مسیر مورد نظر خود راهنمایی می‌نماید. این نقشه شامل انواع لینک‌هایی است که می‌توانند شما را به صفحه مورد نظر خود هدایت کنند. معمولاً این لینک‌ها به شکل افقی در بالای صفحات نشان داده می‌شوند. آشنایی با بردکرامب و تاثیر آن بر سئو می‌تواند شما را با اهمیت استفاده از این عنصر اصلی آشنا سازد.

 تعریف بردکرامب چیست

برد کرامپ یکی از عناصر اصلی هر سایت است که از لحاظ سئو و کاربری اهمیت زیادی دارد. با استفاده از این عنصر می‌توانید جایگاه خود را در موتور جستجوی گوگل ارتقا دهید. تنها با یک کلیک ساده در هر یک از صفحات وب سایت می‌توانید به راحتی به صفحات قبلی بازگردید و در میان بخش‌های مختلف یک سایت به راحتی عبور کنید.

معمولا از بردکرامب در سایت‌های فروشگاهی استفاده می‌شود. بی‌شک در سایت‌های فروشگاهی انواع دسته‌بندی‌های مربوط به محصولات مختلف را مشاهده کرده‌اید. برای ورود به دسته‌بندی مورد نظر خود در وب سایت، نیاز به یک مسیریاب دارید تا بتوانید به صفحه محصول خود هدایت شوید.

مزایای استفاده از بردکرامب

مزایای استفاده از بردکرامب

یکی از مزایای اصلی بردکرامب اطلاع کاربران از ترتیب صفحات است. علاوه بر این استفاده از آن مزیت‌های دیگری را نیز به همراه دارد که عبارتند از:

 ارتقای تجربه کاربری

 با استفاده از بردکرامب یا خرده نان می‌توانید بدون نیاز به ورود به صفحه اصلی، به هر یک از صفحات قبلی برگردید. در نتیجه در سایت گم نشده و احساس راحتی بیشتری را تجربه خواهید کرد.

 ارتقای جایگاه وب سایت در گوگل

 استفاده از بردکرامب در سئو تاثیر بسزایی دارد. شما می‌توانید با استفاده از این ساختار، توسط ربات‌های گوگل شناسایی شوید و رتبه خوبی را در گوگل به دست آورید. علاوه بر این، سرعت نمایش نتایج سایت شما نیز افزایش خواهد یافت.

 کاهش نرخ پرش کاربران

زمانی که کاربران از طریق گوگل وارد سایت شما می‌شوند، با مشاهده بردکرامب و آسانی در جابجایی میان صفحات، زمان بیشتری را در آن سپری می‌کنند. در نتیجه نرخ پرش کاهش می‌یابد و زمان ماندگاری کاربر در سایت شما نیز افزایش پیدا می‌کند.

 افزایش نرخ کلیک

 جالب است بدانید سایت‌هایی که از بردکرامب استفاده می‌کنند، در صفحات گوگل به یک شکل متفاوت نشان داده می‌شوند که این امر باعث افزایش نرخ کلیک آن می‌گردد.

کمک به لینک سازی داخلی

لینک سازی داخلی یکی از تاثیرات فوق العاده بردکرامب است که به بهبود سئو سایت کمک کرده و باعث بهبود فرایند ایندکس سایت شما توسط ربات‌های گوگل می‌شود.

کاربردهای بردکرامب

کاربردهای بردکرامب

جالب است بدانید که استفاده از بردکرامب در سئو تکنیکال اهمیت زیادی دارد. اگر دارای یک سایت بزرگ با صفحات به هم پیوسته هستید، بردکرامب بهترین عنصر ساختاری برای وب سایت شما به شمار می‌رود. موتور جستجوی گوگل، breadcrumb را یک عنصر مسیریاب می‌داند که موقعیت صفحات سایت را نشان می‌دهد.

موتور جستجوی گوگل با آنالیز ساختار موضوعی و فرعی وب سایت شما، از بردکرامب برای رتبه بندی سایت استفاده می‌کند. علاوه بر این، از دیگر کاربردهای این عنصر می‌توان به دسته بندی اطلاعات اشاره کرد. با مراجعه به سرچ کنسول می‌توانید خطای breadcrumb را مشاهده کنید. با توجه به قرارگیری بردکرامب در سرچ کنسول می‌توان به اهمیت بالای آن در ساختار یک سایت پی برد.

انواع بردکرامب

بردکرامب یا breadcrumb دارای انواع مختلف است که هر یک از آنها ویژگی‌های متفاوتی دارند. از جمله انواع این عنصر می‌توان به بردکرامب لوکیشن محور، ویژگی محور و تاریخ محور اشاره کرد.

 • برد کرامب لوکیشن محور: این نوع از Breadcrumb، مسیر رسیدن به صفحه اصلی سایت را نشان می‌دهد.
 • بردکرامب ویژگی محور: از این نوع از بردکرامب ها در سایت‌های تجاری و فروشگاهی استفاده می‌شود که مسیر رسیدن به ویژگی محصولات درج شده در وب سایت را نشان می‌دهد.
 • بردکرامب تاریخ محور: این دسته از بردکرامب، صفحات پربازدید را نشان می‌دهند.

 تاثیر بردکرامب بر سئو سایت

  تاثیر بردکرامب بر سئو سایت

اکنون که با مفهوم بردکرامب آشنا شدید، می‌خواهیم بدانیم که استفاده از آن چه تاثیری بر افزایش رتبه سایت دارد؟ امروزه بردکرامب به چنان اهمیت بالایی دست یافته است که فعال‌ سازی آن یکی از مهمترین مراحل اولیه طراحی یک سایت به شمار می‌رود. جالب است بدانید که استفاده از مسیریاب یا breadcrumb برای گوگل اهمیت زیادی دارد چرا که می‌تواند به بهبود وضعیت داده‌های ساختاری یک وب سایت کمک کند.

بسیاری از کاربران به راحتی مسیر بردکرامب را می‌شناسند. از این رو در صورت عدم وجود آن در وب سایت، به تجربه کاربری صفحه شما صدمه بسیاری وارد خواهد شد. از سوی دیگر، کاربر گیج شده و امکان استفاده بهینه از صفحه موردنظر خود را در وب سایت شما نخواهد داشت. هر یک از موارد ذکر شده می‌توانند دلیلی بر استفاده درست و بهینه از بردکرامب باشند. اما در ادامه به تاثیر آن بر سئو سایت خواهیم پرداخت:

افزایش رتبه سایت در گوگل

گوگل علاقه زیادی به بردکرامب ها دارد چرا که می‌تواند از طریق آن به ماهیت و ساختار وب سایت شما پی ببرد. علاوه بر این، با نشان دادن محصولات و خدمات شما در نتایج جستجو می‌تواند به افزایش رتبه شما کمک کند.

کمک به لینک سازی داخلی

هر یک از بردکرامب هایی که از آن در ساختار سایت استفاده می‌شود، دارای لینک هستند. کاربر با کلیک بر روی هر یک از قسمت‌ها به راحتی به صفحه مورد نظر خود منتقل می‌شود. در حقیقت می‌توان گفت استفاده از بردکرامب در سئو برای لینک سازی داخلی بسیار مهم است.

یافتن مسیر درست صفحات

یکی از مهم‌ترین تاثیرات بسزای بردکرامب در سئو است که به گم نشدن کاربران در سایت شما کمک می‌کند. بی‌شک زمانی که وارد یک مکان جدید می‌شوید، با نشانه‌های قابل تشخیص مسیر خود را می‌یابید. بردکرامب ها نیز دقیقاً این کار را انجام می‌دهند و می‌توانند راه خروج را به شما نشان دهند.

کاهش بانس ریت

از تاثیرات استفاده از بردکرامب بر سئو سایت می‌توان به بانس ریت اشاره کرد. بانس ریت با ابزارهایی مانند گوگل آنالیتیکس محاسبه می‌گردد که بهترین میزان آن بین 30 الی 50 درصد می‌باشد. افزایش میزان بانس ریت باعث ایجاد ضرر بالا برای سایت می‌شود. به ندرت می‌توان کاربرانی را یافت که از طریق صفحه اصلی وارد یک سایت گردند. بسیاری از آنها از طریق جستجوی محصول و یا خدمات وارد سایت شما می‌شوند. در نتیجه اگر صفحه انتخابی نتواند نیاز کاربر را رفع کند، در این صورت کاربر به بازدید از قسمت‌های دیگر سایت خواهد پرداخت.

کاهش نرخ پرش کاربران

 بردکرامب می‌تواند به کاربر دریافتن مسیر درست کمک کند و باعث کاهش نرخ پرش کاربران گردد. از این رو می‌توان گفت با کاهش نرخ پرش، میزان ماندگاری کاربر در سایت نیز افزایش یافته و رتبه سایت در گوگل بیشتر خواهد شد که این امر می‌تواند به موفقیت شما کمک کند.

 بردکرامب در وردپرس

 بردکرامب در وردپرس

 اگر به دنبال افزودن بردکرامپ در وردپرس هستید، وارد فایلی به نام functions.php در هاست خود شوید. لازمه استفاده از بردکرامب، اعمال تغییرات روی این فایل است. بدین منظور تنها کافی است باید بخش فایل منجر کنترل پنل هاست خود شوید. سپس از منوی سمت چپ صفحه، فایل public-html را کلیک کنید.

روی فایل wp-content و سپس themes کلیک نمایید. لیستی از قالب های مختلف را مشاهده خواهید کرد. در این صورت باید قالب فعال روی سایت را انتخاب نمایید. به پایین صفحه رفته و فایل functions.php را انتخاب کنید. در صفحه ویرایشگر باز شده، بردکرامب را اضافه نموده و گزینه save را کلیک نمایید.

علاوه بر این، از طریق قالب وردپرس نیز می توانید بردکرامب را به آن اضافه نمایید. برخی از قالب ها به طور پیش فرض دارای بردکرامب هستند. در این صورت تنها با فعال سازی آن می توانید از لینک های راهنما استفاده کنید. وارد بخش appearance شده و گزینه را فعال کنید. علاوه بر این با افزودن افزونه های زیر نیز می توانید بردکرامپ را به وردپرس خود اضافه کنید:

یوست سئو

 • ورود کد ذیل در مسیر Appearance>theme
 • کلیک روی گزینه SEO در بخش سایدبار
 • کلیک روی گزینه search appearance
 • انتخاب تب breadcrumb
 • انتخاب گزینه enabled در پایین بخش breadcrumbs setting
 • ذخیره تغییرات
 • <?php
  if ( function_exists(‘yoast_breadcrumb’) ) {
  yoast_breadcrumb( ‘</p><p id=“breadcrumbs”>’,'</p><p>’ );
  }

رنک مث ( RANK MATH)

 • نصب رایگان افزونه
 • مراجعه به بخش General setting
 • کلیک روی گزینه enable breadcrumbs function
 • انتخاب ذخیره تغییرات

صفحه ساز گوتنبرگ

 • ورود به صفحه مورد نظر
 • جایگذاری AIOSEO-BREADCRMB از منوی سمت چپ در زیر قسمت عنوان
 • انتخاب گزینه ذخیره یا Publish

بردکرامب ووکامرس

 • نصب افزونه woocommerce breadcrumb
 • فعال کردن افزونه بردکرامب ووکامرس

زمان استفاده از بردکرامب

وجود بردکرامب در زمان ایندکس شدن وب سایت و همان مراحل اولیه راه اندازی یک وبسایت اهمیت زیادی دارد. اگر در هر صورت از بردکرامب در مراحل اولیه استفاده نکردید، وجود آن در زمان بهینه سازی تجربه کاربری نیز، نیاز خواهد بود. جالب است بدانید که breadcrumb، به سئو داخلی سایت مرتبط است.

سخن پایانی

یافتن مسیر در سایت برای بسیاری از کاربران یک دغدغه بزرگ است. از اینرو، طراحان سایت از بردکرامب یا خرده نان برای پیدا کردن صفحات در وب سایت استفاده می کنند. شما می توانید از بردکرامپ در روش های مختلف استفاده کنید و آن را در وب سایت خود داشته باشید. بردکرامب باعث بهبود رتبه سئو و سایت در موتور جستجوی گوگل گردیده و به افزایش نرخ کلیک کمک می کند. ما در این بخش سعی کردیم شما را با تعریف بردکرامب، نحوه اعمال آن روی وب سایت و تاثیر آن روی سئو آشنا سازیم.